27 grudzień 2021

Wielkopolskie: pierwsze przypadki wykrycia wariantu omikron w regionie

Naukowcy z Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu (IGC PAN) potwierdzili zakażenie wariantem omikron u sześciu mieszkańców Poznania i okolicznych gmin. Próbki od zakażonych pobrano w okresie świątecznym.
REKLAMA

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Pławski z Zakładu Funkcji Kwasów Nukleinowych IGC PAN powiedział w poniedziałek PAP, że naukowcy z Instytutu z własnej inicjatywy postanowili przebadać pod kątem występowania wariantu omikron 96 próbek pobranych o mieszkańców w okresie od 23 do 25 grudnia. „Wykryliśmy sześć pierwszych przypadków omikrona w Wielkopolsce” – powiedział.

Pięć ze zdiagnozowanych osób zostało przez lekarzy skierowanych na badania pod kątem zakażenia koronawirusem. „Dwie osoby były z Poznania, trzy z okolicznych gmin, a jedna osoba to cudzoziemiec, który przyjechał z zagranicy i badał się komercyjnie” – dodał Pławski. Przyznał, że wśród zdiagnozowanych jest jedno dziecko.

IGC PAN w Poznaniu w kwietniu ub. roku uruchomiło Innowacyjne Centrum Medyczne, w którym badane są próbki na obecność wirusa SARS-CoV-2. Według danych podanych przez Instytut do połowy grudnia blisko co trzeci test na obecność koronawirusa ze skierowania NFZ w Poznaniu był wykonany w laboratorium IGC. Średnio każdego dnia w punkcie drive-thru działającym przy Instytucie pobieranych jest ponad 450 próbek do badań.

Prof. Pławski wyjaśnił, że laboratorium w normalnym trybie sprawdza czy pacjent jest zakażony SARS-CoV-2 czy nie. Badanie jakim wariantem koronawirusa jest zakażony pacjent wymaga oddzielnej analizy. Naukowiec przyznał, że w okresie świątecznym, z racji mniejszej liczby przeprowadzanych testów, badacze postanowili sprawdzić próbki pod kątem występowania wariantu omikron.

Dodał, że oceniając wynik przeprowadzonego badania około 6 proc. przypadków zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce dotyczy wariantu omikron. „Podejrzewam, że za tydzień lub dwa przebadamy kolejną próbę, żeby zobaczyć, jak zmienia się ta sytuacja” – powiedział Pławski.

W czwartek rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że w Polsce wykryto łącznie 15 przypadków zakażenia wariantem omikron u mieszkańców Gdańska i Warszawy.(PAP)

Autor: Szymon Kiepel

szk/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rawiczu

kiedy
2022-05-26 18:00
miejsce
Dom Kultury, Rawicz, ul. Targowa 1
wstęp biletowany