reklama
kategoria: Społeczne
12 lipiec 2025

Marsz Autonomii przeszedł ulicami Katowic przed Pomnik Powstańców Śląskich

zdjęcie: Marsz Autonomii przeszedł ulicami Katowic przed Pomnik Powstańców Śląskich / fot. PAP
fot. PAP
Kilkuset zwolenników poszerzenia zakresu samorządności regionów przeszło w sobotę w Katowicach w zorganizowanym po raz 19. Marszu Autonomii. Potem bawili się na pikniku pod hasłem Dnia Górnośląskiego.
REKLAMA

Marsz Autonomii odbywa się w Katowicach od 2007 r. w soboty przypadające blisko 15 lipca. Tego dnia w 1920 r. uchwalono Statut Organiczny Woj. Śląskiego, nadający regionowi przedwojenną autonomię.

Dotąd Marsz Autonomii, organizowany przez Ruch Autonomii Śląska (RAŚ), miał głównie służyć manifestowaniu przywiązania do górnośląskiej tożsamości i zwracać uwagę na potrzebę wzmacniania samorządności oraz dialogu nt. aspiracji mieszkańców polskich regionów.

Tegoroczna edycja miała przede wszystkim charakter rodzinny. Organizatorzy zapraszali do wspólnego świętowania pokolenia Ślązaków i sympatyków regionu. Nowa była trasa z placu Sejmu Śląskiego przed Pomnik Powstańców Śląskich (dawna wiodła z placu Wolności na plac Sejmu Śląskiego). Po raz pierwszy też w marsz zaangażowali się śląscy raperzy, którzy przygotowali specjalny utwór i występowali na pikniku na koniec przejścia.

W marszu, który otwierała Orkiestra Dęta Brzezinka, wzięło udział kilkuset uczestników, też rodziny z dziećmi. Demonstranci mieli śląskie flagi i balony w jej kolorach – żółtym i niebieskim, koszulki w śląskich barwach czy np. z napisem: „Jo je Ślonzok”. Wielu śląskie barwy miało też wymalowane na twarzach.

Na czele pochodu niesiono bannery z napisami np. „Fana momy, godka momy i hajmatu niy ôddomy” (mamy flagę, mamy język, nie oddamy naszej ojczyzny - PAP) czy prezentujący sylwetki 14 śląskich noblistów, z komentarzem: „Największa koncentracja noblistów na świecie”.

Uczestnicy marszu skandowali: „Autonomia” i „Ślonzoki” oraz „Autonomia to nie skrajność, autonomia to normalność”.

- Najważniejsze: autonomia to nie skrajność. Niech nasi przeciwnicy nie straszą, że jest to coś złego. Właśnie autonomia to jest rozwój tego regionu, rozwój Górnego Śląska. Autonomia jest dla wszystkich mieszkańców. Obojętnie jakiej nacyi (narodowości - PAP) oni są - wołał przed wyruszeniem marszu Peter Langer ze Ślonskij Ferajny, zachęcając do skandowania.

Podkreślił, że symbolem przedwojennej autonomii był Sejm Śląski, sprzed którego gmachu wyruszył w sobotę pochód. Wezwał do oddania regionowi tego, co państwo polskie mu przed laty dało. - A najbardziej na autonomii skorzystają sami mieszkańcy, a więcej mieszkańców, jakby nie było, są Polacy. Nie dzielimy nikogo na Ślązaków, Polaków, my chcemy najlepiej dla naszego hajmatu - zastrzegł.

Marsz przeszedł ulicami centrum Katowic przed Pomnik Powstańców Śląskich, gdzie - przy zmiennej pogodzie - rozpoczął się „Dzień Górnośląski”. Dla dzieci były dmuchańce do zjeżdżania i skakania, darmowy popcorn i wata cukrowa. Po przemówieniach na scenie pojawili się przedstawiciele śląskiego rapu. Do muzyki DJ HWR występowali raperzy: Kieron, Jacenty Dżojcok, Patryk Chwieja / Fryna Entertainment oraz HK Rufijok.

Większa część tego składu przygotowała też wyprodukowane przez RnD Beatz rapowe zaproszenie na tegoroczną edycję marszu pt. „W hołdzie hołdzie”.

Na pikniku stoiska wystawiły śląskie organizacje, jak: SONŚ, REGIOS czy Stowarzyszenie Opowiadamy. Na innych stoiskach były śląskie gadżety i książki od śląskich wydawców i sprzedawców, jak Ajncla czy Silesia Progress. Dostępna była gastronomia.

Marsz Autonomii tradycyjnie odbywa się w okolicach 15 lipca, kiedy przypada rocznica nadania w 1920 r. części Górnego Śląska autonomii przez polski Sejm Ustawodawczy. Nadano ją regionowi w obliczu zbliżającego się plebiscytu, który miał zdecydować o przynależności państwowej Śląska.

Autonomia została ustanowiona na mocy ustawy konstytucyjnej pod nazwą Statut Organiczny Województwa Śląskiego. Była to pierwsza w II Rzeczypospolitej ustawa konstytucyjna uchwalona jeszcze przed konstytucją dla całej Polski.

Statut Organiczny nadawał województwu szeroką autonomię w wielu dziedzinach życia. Na jego mocy m.in. powołano Sejm Śląski, uchwalający własny budżet, który zasilał Skarb Śląski. Tekst Statutu Organicznego zawierał 45 artykułów. Podczas prac nad nimi dążono do zachowania równowagi między samorządnością regionu a zwierzchnictwem władzy państwowej.

Autonomiczne województwo śląskie faktycznie przestało działać we wrześniu 1939 r., wraz z okupacją i przyłączeniem do III Rzeszy, a formalnie – 6 maja 1945 r., kiedy komunistyczna Krajowa Rada Narodowa zniosła autonomię. Na mocy jej decyzji mienie Skarbu Śląskiego przejął Skarb Państwa.(PAP)

mtb/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Rawicz
16.1°C
wschód słońca: 04:49
zachód słońca: 21:07
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rawiczu

kiedy
2025-09-28 17:00
miejsce
Dom Kultury, Rawicz, ul. Targowa 1
wstęp biletowany
kiedy
2025-11-15 19:00
miejsce
Zespół Placówek Kultury w...
wstęp biletowany
kiedy
2025-12-05 19:00
miejsce
Dom Kultury, Rawicz, ul. Targowa 1
wstęp biletowany