8 styczeń 2022

Piraci drogowi mają się czego bać

Osoby, które łamią przepisy ruchu drogowego muszą liczyć się z surowszymi niż do tej pory konsekwencjami. Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów za wykroczenia w tym obszarze. Warto zapoznać się z wprowadzonymi zmianami, aby nie być zaskoczonym, gdy zostaniemy zatrzymani do policyjnej kontroli drogowej. Pamiętajmy, że nieznajomość przez kierujących nowych regulacji prawnych nie będzie miała wpływu na sposób ich egzekwowania przez funkcjonariuszy. Obecnie maksymalny mandat za wykroczenie wynosi 5 000 złotych, a przypadku odmowy przyjęcia mandatu, sąd może wymierzyć grzywnę w wysokości nawet do 30 000 złotych.
REKLAMA

Obecnie maksymalny mandat za wykroczenie wynosi 5 tysięcy złotych, dotychczas było to 500 złotych. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu, sąd może wymierzyć grzywnę w wysokości nawet do 30 tysięcy złotych, dotychczasowa granica grzywny wynosiła 5 tysięcy złotych. Nowe przepisy wprowadzą także mandaty dla recydywistów. Kierowca, który w przeciągu dwóch lat popełni to samo wykroczenie, otrzyma dwukrotnie wyższą karę.

Wzrosły też minimalne grzywny za niektóre wykroczenia. Na przykład mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wynosi do 400 zł. Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h kierowca zapłaci co najmniej 800 zł, a dalej - o 41-50 km/h - 1000 zł; o 51-60 km/h - 1500 zł; o 61-70 km/h - 2000 zł; o 71 km/h i więcej - 2500 zł. Kwoty te wzrosną dwukrotnie w przypadku recydywy. W takim wypadku np. za przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej kierowca zapłaci 5000 zł.

Od 1 stycznia br. rawiccy policjanci nałożyli już zgodnie z nowym taryfikatorem kilkanaście wysokich mandatów wobec osób, które nie stosowały się do przepisów ruchu drogowego w szczególności związanych z przekroczeniem prędkości. Rekordzistą jest mieszkaniec gminy Miejska Górka. 25-latek jadąc VW ponad dwukrotnie przekroczył dozwoloną prędkość jechał 187 km/h, gdzie dozwolona prędkość to 90 km/h.

Zdecydowanie surowiej są również karani pijani rowerzyści. W 2022 roku rowerzysta będący w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości musi liczyć się z karą w wysokości 1500 i 2500 złotych. Rawiccy funkcjonariusze do tej pory już zatrzymali pięciu mężczyzn, którzy dopuścili się tego typu wykroczenia.

Apelujemy zatem o jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem. Przypominamy wszystkim użytkownikom dróg, także pieszym, że bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od nas samych - od decyzji, które podejmujemy na drodze.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rawiczu

kiedy
2022-05-26 18:00
miejsce
Dom Kultury, Rawicz, ul. Targowa 1
wstęp biletowany