29 kwiecień 2022

zdjęcie: 21-latek odpowie m.in. za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swojej dziewczyny / fot. PAP
21-letni Norbert Z. odpowie przed sądem za dziewięć przestępstw, w tym zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem, i z motywacji zasługującej na szczególne potępienie, swojej 18-letniej dziewczyny oraz za znęcanie się nad nią. Grozi mu kara dożywotniego więzienia.

Akt oskarżenia w tej sprawie został w piątek skierowany do Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Jak poinformował prok. Krzysztof Ciechanowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, która sporządziła akt oskarżenia, Norbertowi Z., mieszkańcowi Bielska-Białej, zarzucono dokonanie dziewięciu przestępstw.

Najpoważniejszym z nich jest zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem i w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie 18-letniej Natalii J. – dziewczyny Norberta.

Za ten czyn Kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 12 lat, albo karę 25 lat pozbawienia wolności lub karę dożywotniego więzienia.

"Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że zabójstwo pokrzywdzonej było uprzednio zaplanowane, a motywem działania oskarżonego była chorobliwa zazdrość" – zaznaczył rzecznik prokuratury.

Norbert Z. odpowie też za znęcanie się nad Natalią J. psychiczne i fizyczne, a także za przywłaszczenie powierzonych mu rzeczy, oszustwa i wyłudzenia kredytów oraz za podszywanie się pod tożsamość innej osoby w celu uzyskania kredytu.

Prok. Ciechanowski przekazał, że Norbert Z. wraz ze swoją dziewczyną Natalią J. mieszkali w wynajętym mieszkaniu przy ul. Kwiatkowskiego w Rzeszowie.

"Norbert Z. borykał się z problemami finansowymi, w efekcie czego dochodziło między nimi do scysji. Ustalono, że oskarżony od września 2020 roku wszczynał awantury domowe, w trakcie których znieważał ją słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, poniżał ją, upokarzał, ograniczał kontakty z rodziną i przyjaciółmi" – wyliczał prokurator.

Dodał, że oskarżony znęcał się też nad dziewczyną fizycznie - popychał ją, szarpał za ubranie i włosy, wykręcał ręce, pluł w twarz, kopał i uderzał w różne części ciała.

W toku śledztwa ustalono, że oskarżony chcąc otrzymać kredyt i karty kredytowe składał fikcyjne oświadczenia o swojej sytuacji finansowej, podając nieprawdziwe dane dotyczące zatrudnienia i osiąganych dochodów. Złożył też za pośrednictwem internetu, w imieniu Natalii J., posługując się jej danymi osobowymi, bez jej wiedzy i zgody, wniosek o udzielenie kredytu.

"Pogłębiająca się coraz gorsza sytuacja finansowa doprowadziła do tego, że oskarżony w celu bieżącego funkcjonowania dokonywał przywłaszczenia i sprzedaży w lombardach rzeczy ruchomych należących do pokrzywdzonej, m.in. laptopa, czy też telewizora, będącego na wyposażeniu wynajętego mieszkania" – przekazał prok. Ciechanowski.

Do zabójstwa Natalii J. doszło 20 maja 2021 roku w mieszkaniu przy ul. Kwiatkowskiego w Rzeszowie.

W myśl aktu oskarżenia Norbert Z. dwoma nożami zadał swojej dziewczynie kilkadziesiąt ciosów w klatkę piersiową, szyję, a także w ręce, gdy Natalia J. zaczęła się bronić. Następnie dusił leżącą na podłodze pokrzywdzoną. Rzecznik prokuratury podał, że powstałe w ten sposób obrażenia spowodowały złamanie kości gnykowej, krwotok zewnętrzny i wewnętrzny, powodując tym samym zgon dziewczyny.

Jej zwłoki zostały odkryte dwa dni później, około południa, przez właściciela mieszkania, które wynajmowała para.

"Z zeznań właściciela mieszkania wynika, że wynajmujący zalegali z opłatą za czynsz, w związku z czym pojawił się on w mieszkaniu. Norbert Z. stwierdził, że jego dziewczyna ma pieniądze na czynsz, lecz obecnie znajduje się w galerii handlowej. Właściciel wraz Norbertem Z. udali się do galerii handlowej, gdzie podejrzany przekazał klucze do mieszkania właścicielowi i niespodziewanie uciekł" – poinformował prokurator.

Dodał, że właściciel wrócił do mieszkania, gdzie w sypialni znalazł zwłoki dziewczyny.

Norbert Z. podczas każdego przesłuchania nie przyznawał się do zarzucanych mu czynów i odmawiał składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania.

W maju 2021 roku sąd na wniosek prokuratury zastosował wobec Norberta Z. areszt na trzy miesiące, w którym oskarżony nadal przebywa.

Z. nie był dotychczas karany, a za zarzucane czyny grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.(PAP)

autorka: Agnieszka Pipała

api/ jann/