5 lipiec 2020

Maląg: Już ponad 470 tys. złożonych wniosków w programie „Dobry start”

fot. PAP
Od 1 lipca złożono już ponad 470 tys. wniosków w programie „Dobry start” - mówiła w niedzielę w Rawiczu (wielkopolskie) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Jak dodała, świadczenie to już jest wypłacane rodzinom.
Koronawirus
wielkopolskie
6842
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

„Od pięciu lat budujemy +Polskę plus+, Polskę przyjazną rodzinom. Programy, które zostały wprowadzone zaraz na początku, czyli od 1 kwietnia 2016 roku: Program Rodzina 500 Plus – to ponad 114 mld zł, które już trafiły do rodzin. Trzeci rok realizujemy program +Dobry start+, czyli wyprawkę na rozpoczęcie roku szkolnego. W dwóch poprzednich edycjach ok. 3 mld zł trafiło rok rocznie do 4,5 mln uczniów. W tym roku budżet programu to ok. 1,5 mld zł” – mówił Maląg.

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej przypomniała, że nabór wniosków do programu „Dobry start+ ruszył – w formie elektronicznej - 1 lipca.

„Można by powiedzieć, że z jednej strony rodzice myślą o tym, aby zorganizować teraz dzieciom wakacje. Natomiast informacja o tym, że 1 września szkoły ruszą normalnie, w normalnym trybie, pokazuje jakie jest zainteresowanie rodziców tym programem i widzimy też jakie jest przygotowanie przede wszystkich tych programów rządowych. Do tej pory – według danych na piątek – wniosków złożono już ponad 470 tys. - i świadczenie te już są wypłacane” – wskazała.

Maląg podkreśliła, że środki z programu „Dobry start” to realne wsparcie dla rodzin przed rozpoczęciem roku szkolnego.

„Wiemy, że z każdym rozpoczęciem roku są koszty związane z przygotowaniem ucznia. Podręczniki uczniowie otrzymują darmowo, natomiast przygotowanie, wyposażenie tornistrów szkolnych – to są koszty i to jest realne wsparcie, które jest realizowane i będzie realizowane” – mówiła.

Przypomniała również, że zarówno programy wpierające rodziny z małymi dziećmi, jak i programy wpierające seniorów są zagwarantowane w Karcie Rodziny podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. „Jest to więc perspektywa na kolejne lata dla przede wszystkim wspierania polskich rodzin” - zaznaczyła.

Świadczenie z programu „Dobry start” to 300-złotowe wsparcie na wyprawkę szkolą. Przysługuje ono wszystkim uczniom do 20. roku życia, a w przypadku niepełnosprawności do 24. roku życia, bez względu na dochód rodziny.

Wnioski o świadczenie „Dobry start” od 1 lipca rodzice mogą składać drogą elektroniczną przez ministerialny portal emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal usług elektronicznych ZUS. Przyjmowanie wniosków papierowych rozpocznie się 1 sierpnia. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ krap/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
wielkopolskie
6842
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rawiczu